Zimowy męski płaszcz – jak powinien wyglądać idealny ? W sezonie jesienno-zimowym jednym z niezbędników w męskiej garderobie jest ciepły płaszcz, który będziemy mogli wykorzystać wychodząc w garniturze lub marynarce na ważną uroczystość lub spotkanie biznesowe. Płaszcz szyty na miarę daje możliwość spełnienia wszystkich wymogów.
Jakie są wyznaczniki dobrego płaszcza męskiego?
Zimowy męski płaszcz nie może nas zawieźć. Musi być komfortowy w dopasowaniu i zachowaniu komfortu cieplnego. Dlatego tak ważna jest odpowiednia tkanina. Lekkie zimowe płaszcze dla mężczyzn, którzy w zasadzie wkładają je na chwilę w drodze do samochodu lub biura powinna wystarczyć tkanina o gramaturze 450-600 g/m. Dla miłośników długich zimowych spacerów polecamy tkaniny cięższe, gwarantujące lepszą izolację.
Kluczową kwestią jest skład tkaniny. Najbardziej luksusowe płaszcze wykonane są z kaszmiru lub wełny wielbłądziej – niesamowicie miękkie w chwycie, a jednocześnie bardzo ciepłe. Dużo bardziej popularna jest wełna owcza lub wełna z dodatkiem nylonu (do ok. 20% dla podniesienia wytrzymałości na zużycie mechaniczne). Tkaniny o większej niż 20% domieszce włókien syntetycznych mogą nie zadowalać użytkownika, zwłaszcza, gdy mróz będzie wyjątkowo przenikliwy.
Niedopuszczalną sytuacją jest, aby spod płaszcza wystawała marynarka, dlatego płaszcz należy mierzyć na marynarkę. Poza weryfikacją długości pozwoli to ocenić długość rękawów (oczywiście dłuższe niż w marynarce, ale nie zasłaniające pół dłoni, ponieważ wtedy sylwetka wygląda ciężko) i ogólny rozmiar, czyli czy marynarka nie jest zgniatana i deformowana przez płaszcz rujnując naszą stylizację. Najlepszą (z punktu widzenia klasycznej elegancji) długością płaszcza jest długość do kolan, ewentualnie delikatnie przed kolano. Krótsze płaszcze będą co do zasady bardziej sportowe w charakterze, ale co ważne, będą wygodniejsze w użytkowaniu przez kierowcę.
Najpopularniejsze rodzaje męskich płaszczy
Dyplomatka
Ten typ płaszcza charakteryzuje się jednym rzędem guzików. Zazwyczaj wybierana jest tkanina o głębokim odcieniu granatu, ewentualnie czerń. Codzienne dyplomatki coraz częściej pojawiają się również w odcieniach brązu oraz beżu, kolory te jednak nie sprawdzają się do stylizacji wieczorowych. Prostota kroju sprawia, że jest on wyjątkowo elegancki, sprawdzi się do smokingu, klasycznego granatowego garnituru lub codziennego szarego garnituru jako podkreślenie stylu.
W klasycznym ujęciu długość dyplomatki powinna być wyznaczana przez linię kolan i podobnie jak w przypadku marynarki – im krój krótszy od klasyki tym efekt jest bardziej sportowy.
Płaszcz dwurzędowy
Kojarzący się z płaszczami oficerskimi płaszcz chesterfield – dwurzędowy płaszcz jest świetny dla zmarzluchów. Większe nałożenie na siebie frontów sprawi, że ucieka nam mniej ciepła, a dodatkowo przed wiatrem można uchronić się stawiając kołnierz.
Płaszcze dwurzędowe są nieco mniej formalne od dyplomatki, jednak wszystko zależy tutaj od zastosowanej tkaniny oraz innych detali konstrukcyjnych.
Stonowana tkanina w połączeniu z długością do kolan da nam elegancki, „wyjściowy” płaszcz. Tkanina w kratę, odważniejsze kolory oraz krótszy krój będzie bardziej sportowy w charakterze.
Szczególnym typem płaszcza dwurzędowego jest bosmanka (której pochodzenia chyba nie trzeba wyjaśniać). Ten rodzaj płaszcza powinien zostać wykonany z dosyć surowej, granatowej wełny w połączeniu ze złotymi guzikami (dla osób lubiących minimalizm kolor srebrny sprawdzi się równie dobrze).
Czy warto wybrać płaszcz szyty na miarę?
Płaszcz na miarę to inwestycja warta uwagi ze względu na niebagatelne korzyści. Szycie płaszcza na miarę pozwala na wybór odpowiedniej tkaniny na płaszcz. Nie tylko pod względem jakościowym mamy pewność wysokiej jakości (wełna, kaszmir, wełna wielbłądzia), ale również dużo bardziej urozmaicony wybór wzorów – od klasycznych, eleganckich czerni i granatów, po kraty czy pepitę. Dodatkowo płaszcz szyty na miarę nie będzie powodował zgniatania odzieży pod nim, co ma szczególne znaczenie w kwestii marynarki znajdującej się pod płaszczem.
Innym, niebagatelnym argumentem przemawiającym za płaszczem na miarę jest czas jego użytkowania. Decydując się na uszycie klasycznego płaszcza z wysokiej jakości tkaniny będzie nam on jednym z najtrwalszych i najdłużej użytkowanych elementów garderoby. Z doświadczeń niektórych klientów wiemy, że szybciej zmieni się ich sylwetka niż zużyje płaszcz uszyty w naszej pracowni krawieckiej w Warszawie lub Gdyni.